Český fousek (muj milašek)

16. dubna 2009 v 17:45 | Lucy_ |  referáty

Český fousek

Český fousek - jméno je odvozeno od země původu a charakteristického znaku - fousků na čumáku.
tendle nahoře na obrázku tak to je náš Doniček xD pStě ÁáÁJ lÁáF jŮůŮ


Původ a historie

Český fousek patří ke starým českým plemenům. Byl vyšlechtěn z německých hrubosrstých a krátkosrstých ohařů už v polovině 19. století. Od svého počátku byl český fousek velmi oblíbený. Jeho standard byl vydán už kolem roku 1880. Postupně se jeho obliba rozšířila i za hranice naší země, FCI jej však uznala až po roce 1960.

Povaha a charakter

Český fousek je oblíbený především u myslivců. Je to velice klidný a poslušný pes. Je také inteligentní, aktivní a houževnatý. Miluje pohyb. Svému páníčkovi umí český fousek projevovat náklonnost, je přítulný. Umí se přizpůsobit a je učenlivý a snadno vycvičitelný. Na škodnou umí být patřičně ostrý a vydrží i náročnější klimatické podmínky.

Popis a vzhled

Český fousek je středně velký pes s dobře vyvinutými svaly. V kohoutku měří 60 až 66 cm, fena 58 až 62 cm, váha se pohybuje mezi 28 až 34 kg nebo 22 až 28 kg. Český fousekje pes čtvercového formátu. Má dlouhou, užší hlavu se suchou tlamou a charakteristickým vousem na čenichu, na bradě a nad očima. Má tmavé oči s inteligentní výrazem a výrazné nadočnicové oblouky dodávající hlavě hranatý vzhled. Uši má vysoko posazené a přiléhající k lícím. Krk je pevný, silný a středně dlouhý. Hrudník má oválný s dobře vyvinutým předhrudím. Končetiny má český fousek rovné a dobře osvalené. Silný ocas se zkracuje.
Český fousekmá tři druhy srsti. Hebká a hustá podsada, dlouhá asi 1,5 cm, chrání fouska během chladnějších období před vlhkostí, v teplých měsících se skoro ztrácí. Krycí srst měří 3 až 4 cm, je rovná a přiléhající. A konečně štětinaté a hrubé pesíky, dlouhé 5 až 7 cm, které fouskovi vyrůstají na hrudi, pleci a slabinách.
Barvu má český fousek světlou s tmavými plotnami nebo bez nich, nebo může být hnědý s prokvetlými světlými znaky na hrudi a dolních částech končetin, je známa také čistě hnědá varianta. Český fousek se dožívá průměrně 12 až 13 let.

Plemenný standard

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je český fousek zařazen doskupiny VII. - Ohaři, přinašeči a slídiči, sekce 1 - Ohaři, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka v ČR je CF. Původní využitím byl lovecký pes. Je to všestranný ohař vhodný pro práci v lese, na poli i ve vodě. Může pracovat i jako barvář. Dnes je chovaný také jako společník.
tajtoho pejska(Arga) jsem našla tuu a je ulně kouzelnej takže ho taky afuju
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

jaké jméno se ti líbí nejvíc (jen holčičí )

samozřejmě Lůca
Pája
Jana
Eva
Andy
Ája

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama